fallback

Петролът се доближава до 40 долара за барел

Подобни ценови нива не са виждани от избухването на финансовата криза преди над шест години

09:57 | 20.08.15 г. 29
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

По време на азиатската търговия в четвъртък цените на петрола продължaват да се понижават. Това се случва след публикуването на данните за ново покачване на американския петролен резерв на фона на свръхпредлагането.

Американският лек суров петрол се търгуваше на ниво от малко над 40 долара за барел, а сортът Брент - под 47 долара за барел. В сряда по време на електронната търговия в Ню Йорк фючърсите върху американския лек суров петрол с доставка през септември се сринаха с 4,3 на сто до 40,80 долара за барел – нива, невиждани от избухването на финансовата криза преди над шест години. Фючърсите върху сорта Брент, който се счита за глобален бенчмарк за пазарите, се срина до под 47 долара за барел.

 Вчерашната търговия започна с позитивни настроения, след като котировките успяха да се повишат над границата от 43 долара за барел. Бичите настроения не успяха да се наложат дългосрочно, тъй като негативният доклад за американските запаси успя да попари и малкото от създалия се ентусиазъм. По този начин суровината продължи низходящия си марш, понижавайки се до най-ниската си точка за годината, коментира Александър Калъпов от Benchmark.

Другата новина, която според Калъпов обезпокоява пазарните участници в последно време, е свързана с връщането на Иран на световния пазар след отпадането на ембаргото върху държавата.

„Световният пазар е напоен обилно с петрол и последните данни от Американската енергийна агенция (EIA) показват, че запасите със суров петрол на САЩ неочаквано са се повишили до 2,5 млн. барела през последната седмица, приключила на 14-и август“, коментира пред MarketWatch анализатор. Запитани от Platts анализатори предвиждаха спад до 1,2 млн. барела, докато очаквания според анкета на American Petroleum Institute бяха за спад до 2,3 млн. барела. 

Докладът на EIA показа също, че общото петролно производство на САЩ е спаднало с 47 000 барела до 9,35 млн. барела на ден. 

Някои пазарни наблюдатели казват, че лекът за по-ниските цени на петрола са по-ниски цени на петрола, но всички индикации са, че през това лято всички значими производители на петрол - от Саудитска Арабия до САЩ, продължават да изпомпват нефт от недрата въпреки по-ниските цени на "черното злато". Робин Бийбър, директор и технически анализатор в PMV Oil Associates в Лондон, смята, че американският суров петрол се е отдалечил значително от цената на Брента, като това се дължи отчасти на поредица затваряния на нефтопреработвателни заводи, които подринаха търсенето в САЩ. Преди дни най-голямата рафинерия на BP PLC в Уайтинг, Индиана, която произвежда по 413 500 барела на ден, намали капацитета си с 2/3 заради теч, чиято поправка ще отнеме поне месец. „Прекъсването на дейността на BP в рафинерията в Индиана е "достатъчна причина, за да останат американските доставки на петрол на по-високо ниво в продължение на период от три седмици", казва Ричард Хейстингс, стратег в Global Hunter Securities. Това ще увеличи петролните запаси в Кушинг, Оклахома - главното хранилище за петрол в Съединените щати. „Най-ниските цени от над шест години насам може да се окажат недостатъчни, за да натиснат спирачките на американския производствен ръст“, се казва междувременно в доклад на ANZ. „Американските шистови играчи в момента активно намаляват разходите си, а някои ще са на печалба дори при цена от 30 долара за барел“, поясняват специалистите. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:28 | 02.09.22 г.
fallback